СИП технологията (SIP) е създадена в средата на миналия век в Канада, като се разпространила почти по целия свят, най-вече в САЩ, Северна Европа, Германия, Русия, Австралия, Нова Зеландия и др. Почти навсякъде е претърпяла развитие и усъвършенстване, съобразно местните условия.
В Русия тази технология е много широко разпространена, използва се от края на 70-те години на миналия век, когато са направени първите опити за такова строителство, но през последните 20 години нейната популярност много силно нараства, и в момента почти всяка 3-та новопостроена къща или вила в Русия (до 2 етажа!) е именно такава.
Основният елемент на технологията са „СИП-панелите“, които предварително се оразмеряват и разкрояват по определен начин, за сглобяване съгласно точен работен чертеж.
Това са панели тип ”Сандвич”, съставени от две влагоустойчиви OSB плоскости (Клас „А“), между които е залепен EPS (стиропорен) блок с висока плътност. Лепенето е фабрично-пресово, с използването на специални, влагоустойчиви лепила, без мирис и вредни емисии.
Предимства на СИП-панелната технология за сглобяеми къщи
Основните преимущества на тази технология са следните:
- Изключителна здравина и устойчивост на силен вятър, снегозадържане и сеизмични въздействия;
- Много висока термоизолираност и енергоефективност;
- Много бързо, сухо и „чисто“ строителство, сглобяване тип „LEGO“;
- Предоставя много и различни възможности за фасадно и вътрешно оформление;
- Много по-евтино, отколкото монолитното строителство;
- Възможност клиентът да сглоби къщата си САМ, по точни чертежи, без професионална помощ!
Някои моменти в изграждането на СИП-панелни сглобяеми къщи
Панелите са с различна дебелина, съобразно предназначението им, а в „жлебовете“ на всеки два съседни панела влиза калибрована дървена колонка, уплътнена без никакво въздушно пространство към двата панела, чрез изпълване на фугите с монтажна пяна.
Двата панела се обшиват към колонката от двете страни (външно и вътрешно) посредством неръждаеми винтове за дърво или специални гвоздеи. По този начин, тази „колонка“ остава скрита в стената и става част от силовия каркас на сградата.
В нашия случай, целия силов каркас, както и целият останал дървен материал (греди, колони, талпи, дъски и др), който се използва в строителството на една сграда, е „Руски чам“ от областта Карелия в Русия, с много високо съдържание на смола, сух, обработен, калиброван (рендосан) и импрегниран срещу гниене и насекоми. На снимката в ляво се вижда зеленикавият оттенък на дървесината, който се дължи именно на препарата, с който е импрегниран материала.
Строителството се извършва върху предварително подготвен фундамент (бетонна плоча, ивичест фундамент или пилоти).
Най-лесният и удобен начин за изпълнение на обект по тази технология е тогава, когато фундаментът е бетонна плоча, добре изпълнена, без неравности и с предварително заработени канализационна, водоснабдителна и кабелна системи в нея. В този случай, под всички стени на сградата, се монтира подложен „пояс“ от 2 слоя дървени талпи, предварително обмазани с битумен грунд и хванати към плочата през пресована гумена лента.
Монтажът на този пояс става чрез анкерни болтове, с дебелина не по-малко от 12мм, които преминават през двата слоя на пояса и влизат в бетона на дълбочина около 100-120мм, в зависимост от дебелината на плочата. Такива анкерни болтове се монтират по целият външен контур на сградата, задължително по един във всеки ъгъл, а по дължина на всяка от стените – през разстояние 70-100 см. По този начин се обезпечава изключително здраво и надеждно захващане на „тялото“ на сградата към бетонния фундамент, през хидроизолационен слой!